Wizyta płk Andrzeja Kruczyńskiego, szefa JW GROM

26.09.2019 klasy mundurowe w ZS nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Hrubieszowie miały okazję gościć pułkownika Andrzeja Kruczyńskiego, byłego oficera JW GROM, autora książki „72 godziny”, opowiadającej o jego karierze zawodowej, współautora podręczników z przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała opowieści o trudnych i niebezpiecznych misjach zagranicznych na Haiti, w Kosowie, Afganistanie czy Iraku, gdzie dowodził on akcją zdobycia platformy przeładunkowej KAAOT, która zmieniła oblicze II wojny w Zatoce Perskiej w 2003 roku. Zadanie to wykonali perfekcyjnie, bez strat własnych i nieprzyjaciela, za co podziękował im sam prezydent USA. Jednak, aby osiągnąć tak wiele, trzeba ciężko i z poświęceniem pracować. Pan pułkownik opowiadał o tym, jak wyglądała selekcja do GROMU, późniejsze szkolenia w SAS i DELCIE i nieustanne doskonalenie swoich możliwości i współpracy całego zespołu. Jak jest to trudne, zaprezentował słuchaczom poprzez zadanie podniesienia jednocześnie przez 10 osób kijka o długości 3 m, i niestety 4 próby zakończyły się fiaskiem. W opowieści nie zabrakło też sentymentalnych wspomnień z młodości pułkownika, który pochodzi z Trzeszczan. Podkreślał też wyraźnie, że wszystkie marzenia można spełnić, trzeba tylko determinacji i silnej woli, zachęcał młodych słuchaczy do pracy nad sobą i wykorzystania swoich możliwości. Po przejściu na emeryturę nadal pracuje, był wieloletnim szefem bezpieczeństwa Stadionu Narodowego, działa w Instytucie Bezpieczeństwa Narodowego, szkoli pracowników placówek oświaty i banków w całej Polsce, występuje w roli eksperta w dziedzinie bezpieczeństwa, terroryzmu, organizacji imprez masowych i działań w sytuacjach kryzysowych w programach telewizyjnych i radiowych. Na koniec spotkania słuchacze zadawali nurtujące ich pytania na temat kariery i osobistych przeżyć pana pułkownika. Dziękujemy za interesujące opowieści i mamy nadzieję, że nie było pierwsze i ostatnie spotkanie. Zapraszamy ponownie!