VI miejsce w Licealiadzie Ogólnopolskiej w Unihokeju!

W miniony weekend Elbląski Szkolny Związek Sportowy był organizatorem XXVII Międzynarodowego Festiwalu Unihokeja Dzieci i Młodzieży o „Puchar Bałtyku”.
W ramach festiwalu rozgrywane były XI Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych Dziewcząt i Chłopców „Ogólnopolska Licealiada”. Udział w zawodach wzięło 70 drużyn. Rozegrano 157 meczy eliminacyjnych i finałowych.
Uczniowie ZS nr 3 w Hrubieszowie reprezentowali województwo lubelskie i powiat hrubieszowski na Ogólnopolskiej Licealiadzie, gdyż wcześniej wygrali zawody o mistrzostwo województwa lubelskiego. Reprezentanci naszej szkoły odnieśli historyczny sukces, gdyż w klasyfikacji końcowej zajęli 6 miejsce w Polsce.
Wyjazd naszej drużyny sfinansowało Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie. Pragniemy serdecznie podziękować Pani Staroście Hrubieszowskiemu Anecie Karpiuk oraz całemu Zarządowi Powiatu za sfinansowanie naszego wyjazdu do Elbląga.
Relacja z Mistrzostw Polski.
Zawody trwały 3 dni i odbywały się w Elblągu.
Hrubieszowski Kościuszko zagrał w składzie: Kacper Dęga (kapitan drużyny), Wojciech Prokopowicz, Łukasz Karczmarczuk, Adrian Łukasiuk, Wiktor Wasilewski, Kacper Krasucki i Tomasz Zabłocki (bramkarz).
Organizator imprezy dokonał losowania, w wyniku którego trafiliśmy do najsilniejszej grupy.
W grupie B grały:
II LO Sanok
ILO Gorzów Wielopolski
PSZ Kłanino
ZS nr 3 Hrubieszów.
O sile tej grupy świadczy fakt, że w końcowej klasyfikacji zespół z Sanoka został Mistrzem Polski Szkół Ponadpodstawowych i Ponadgimnazjalnych a zespół z Gorzowa Wielkopolskiego został Wicemistrzem Polski.
Rozgrywki grupowe prowadzone były systemem każdy z każdym. Mecze trwały 2×15 minut.
Przed rozpoczęciem rozgrywek, znając klasę przeciwników, trzeba było celować w trzecie miejsce w grupie. Wyjście z grupy na 3 miejscu o dawało szansę dalszej gry o 5 miejsce w turnieju.
Na pierwszy mecz hrubieszowiacy wyszli skoncentrowani. Bardzo dobra skuteczność Łukasza Karczmarczuka (5 bramek) i dobra postawa pozostałych zawodników, w tym bramkarza Tomasza Zabłockiego, spowodowała, że rozgromili PSZ Kłanino 8:0.
Do drugiego meczu nasi zawodnicy przystąpili bardzo zmotywowani, wiedząc, że naprzeciwko nich stoją Mistrzowie Polski z ubiegłego roku czyli I LO Gorzów Wielkopolski. Początkowo mecz układał się dla nas bardzo pomyślnie, gdyż Łukasz Karczmarczuk zdobył zaskakującą bramkę z połowy boiska i wyszliśmy na prowadzenie. Połowa zakończyła się wynikiem 1:1. W drugiej połowie nasi chłopcy opadli nieco z sił i ulegli ostatecznie 1:4.
Trzeci mecz grupowy był z kategorii: „jak się przegra to się nic nie stanie, ale jak się wygra to jest szansa o walkę w pierwszej czwórce turnieju”. Niestety II LO Sanok postawił tak trudne warunki, że „Kościuszkowcy” z Hrubieszowa nie sprostali utytułowanemu przeciwnikowi. Przegrana 0:7 trochę bolała. Niemniej jednak układ tabeli ciągle dawał szanse na grę o miejsca 5-6.
W drugim dniu rozgrywek najważniejszy był dla nas każdy mecz. Tutaj wygrana dawała szanse, a przegrana powodowała spadek w klasyfikacji i zamknięcie tych szans. Czyli graliśmy systemem play off.
W meczu, który otwierał drogę do pierwszej szóstki zagraliśmy z silną drużyną o podobnym potencjale, ale szerszej ławce rezerwowej. ZS nr 3 Hrubieszów spotkał się ZSP nr 1 Łęczyca. W początkowej fazie mecz był bardzo wyrównany. Można powiedzieć nawet, że z lekką wizualną przewagą chłopaków z Łęczycy.
Fenomenalna forma strzelecka Łukasza Karczmarczuka zadecydowała o sukcesie reprezentantów Kościuszki z Hrubieszowa. Trzy strzały z dystansu po indywidualnych rajdach i jeden w podbramkowym zamieszaniu trafiły do bramki przeciwnika. Trzeba też podkreślić dobre taktycznie ustawienie drużyny. W defensywie Wiktor Wasilewski i Adrian Łukasiuk. Kacper Dęga na środku boiska i Wojciech Prokopowicz z Łukaszem Karczmarczukiem w ataku. Zwijający się w bramce Tomasz Zabłocki. W meczu tym straciliśmy jedną bramkę, ale wynik 4:1 był dla naszych chłopaków bardzo satysfakcjonujący.
W ostatnim spotkaniu turnieju Kościuszko uległ ZST Szczecinek 1:4. Przeciwnik zagrał podobnie jak my tzn. zabezpieczał przede wszystkim własną bramkę. Na początku wyszliśmy na prowadzenie po strzale Łukasza Karczmarczuka. To dało nam prowadzenie. Jednak w ostatniej minucie pierwszej połowy doszło do wyrównania wyniku. W drugiej połowie konsekwentna gra Szczecinka i szeroka ławka rezerwowa przechyliła szalę na ich stronę. Kościuszko stracił kolejne 3 bramki, bo uwidocznił się brak rezerwy w naszej drużynie i trudy kondycyjne całego turnieju.
Mistrzem Polski zostało II LO Sanok, Wicemistrzem I LO Gorzów Wielkopolski, trzecie miejsce zajęła drużyna ZS nr 2 z Dębicy. Zespołowi z naszej szkoły przypadło 6 miejsce w Polsce.
Jeszcze jeden pozytywny akcent XVII Festiwalu Unihokeja i Ogólnopolskiej Licealiady w Unihokeju to niewątpliwie duży sukces Łukasza Karczmarczuka ucznia naszej szkoły, który wywalczył tytuł Króla Strzelców całej Licealiady.
Gratulujemy naszym chłopakom.
Trzeba dodać jak przystało na rozgrywki ogólnopolskie zawody odbywały się na 5 halach sportowych a rywalizowało ze sobą prawie 900 uczniów i uczennic w różnych kategoriach wiekowych z całej Polski. Obecność Kościuszkowców i wywalczone 6 miejsce w Polsce w tej elitarnej imprezie to niewątpliwy sukces naszej szkoły.