Uczniowie klas biologiczno-chemicznych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

W środę 28 listopada 2018 r. uczniowie klas biologiczno-chemicznych 2c i 3c pod opieką p. Krystyny Wójtowicz i p. Agnieszki Sadowskiej – Marciniuk, uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych w ramach współpracy między UP a nasza szkołą..
Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii przygotował dla nas dwugodzinne warsztaty praktyczne „Kolorowy świat chemii”, prowadzone przez p. dr Jadwigę Stachowicz i p. dr Urszulę Głaszcz – pracowników Katedry Chemii. Celem warsztatów było pokazanie uczniom jak kolorowa i ciekawa może być chemia Uczniowie mieli możliwość samodzielnego wykonania szeregu doświadczeń z chemii nieorganicznej, a na koniec sprawdzenia zdobytej wiedzy i umiejętności w zadaniach laboratoryjnych. Podczas zajęć wyłoniliśmy najlepszych chemików, którzy zostali wyróżnieni upominkami przygotowanymi przez UP. W pomocach dydaktycznych, które zostały dla nas przygotowane widniało motto; „ Z chemią tworzymy świat na miarę naszych marzeń”, a panie prowadzące zrobiły wszystko, aby nas zarazić ciekawą nauką, która często sprawia wielu z nas trudności.
W tym czasie druga grupa uczniów gościła na Wydziale Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki. Warsztaty „Genetyczny detektyw – czyli rzecz o DNA” dotyczyły wykorzystania DNA we współczesnych badaniach kryminalistycznych, od pierwszego przypadku skazania przestępcy na podstawie DNA jako materiału dowodowego do dnia dzisiejszego. Na początek wysłuchaliśmy zajmującego wykładu -prezentacji multimedialnej, który wygłosiła p. dr hab. Magdalena Gryzińska profesor nadzwyczajny – pracownik Instytutu Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej. 
Następnie pod kierunkiem p. mgr Małgorzaty Greli uczniowie wykonali szereg interesujących doświadczeń.
Wracaliśmy do domu pełni wrażeń i bardzo zadowoleni z przeprowadzonych dla nas warsztatów przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, za co jesteśmy wdzięczni i bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas (z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania).