SPOTKANIE Z SZYMONEM HOŁOWNIĄ

12 czerwca 2019 r. wolontariuszki z kl. 2b i 2d uczestniczyły w spotkaniu z Szymonem Hołownią zatytułowanym: „Dobro zaczyna się ode mnie”. Spotkanie ze znanym dziennikarzem, pisarzem, publicystą i współprowadzącym program „Mam talent” zorganizował Uniwersytet Otwarty Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a głównym tematem były formy współczesnej dobroczynności. Pan Szymon Hołownia jest bowiem  założycielem fundacji Kasisi oraz fundacji Dobra Fabryka, które pomagają zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym w wielu krajach Afryki. Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu, działającego w naszej szkole, wysłuchali zaś wykładu „Dlaczego warto pomagać”. Dziennikarz zachęcał, aby nie czekać na wielkie okazje, by być bohaterem, ale, by być bohaterami dnia codziennego. Przekonywał do tego, aby żyć uważnie tzn. dostrzegać wokół siebie ludzi i ich potrzeby, nie przegapić nadarzających się okazji do czynienia dobra tu i teraz. Dużo uwagi poświecił też tematowi ochrony środowiska i temu, jak wiele może zrobić każdy z nas, zwracając uwagę na to, co jemy i kupujemy.

Spotkanie było inspirującym doświadczeniem, pozwalającym inaczej spojrzeć na własne życie. Miejmy nadzieję, że słowa, które czytamy na stronie fundacji Kasisi, zachęcą do działania każdego z nas: „(…) w pomaganiu innym nie chodzi wcale o litość, ale o spotkanie i o szczęście płynące z tego, że dając, realnie zmieniam świat.”