Spotkania z nauką na UMCS

15 listopada 2023 roku klasy Ic i Id wraz z Panią Wicedyrektor Krystyną Wójtowicz oraz z Paniami Agnieszką Sadowską – Marciniuk i Moniką Pisiewicz, wzięły udział w kolejnej edycji „Spotkań z nauką”, organizowanych przez UMCS w Lublinie.

Nasze spotkanie z nauką rozpoczęło się na Wydziale Chemii, gdzie odbyły się pokazy chemiczne pod hasłem „W kolorowym świecie chemii”. Uczniowie mogli zaobserwować różnorodne efekty: świetlne, barwne, dźwiękowe, towarzyszące reakcjom chemicznym. Mogli również wcielić się w rolę prawdziwych chemików, biorąc udział w wykonywaniu doświadczeń.

Po pokazach chemicznych, przyszedł czas na przetestowanie reakcji chemicznych na własnej skórze. Podczas warsztatów: „Produkcja kosmetyków”, każdy samodzielnie sporządził własny balsam do ust. Uczniowie poznali również wiele ciekawostek o składzie i produkcji kosmetyków,

a także pielęgnacji skóry. Na pewno zdobyta wiedza niejednokrotnie zostanie wykorzystana w praktyce.

Kolejnym przystankiem podczas „Spotkań z nauką” był Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS. W ramach zajęć z zakresu biologii, młodzież zwiedziła Muzeum Zoologiczne. Zgromadzone tam zbiory ekspozycyjne prezentują faunę z całego świata. Pracownicy naukowi przygotowali również warsztaty z cyklu „Świat owadów z bliska”. Rzeczywiście każdy mógł z „bardzo biska” przyjrzeć się budowie owadów, preparując żuka wiosennego.

Organizatorzy zadbali również o wzbogacenie wiedzy uczestników „Spotkań z nauką” z dziedzin literatury i historii, zapraszając na wystawę pt. „Szembekowie i Fredrowie w dziejach Polski”. Ekspozycja wystawy wpisuje się w obchody, przypadającej w tym roku, 230 rocznicy urodzin hrabiego Aleksandra Fredry.

Wszyscy wrócili zmęczeni, ale w świetnych humorach, a przede wszystkim wzbogaceni o nowe doświadczenia i wiedzę, z nadzieją na kolejne „bliskie spotkania z nauką”.