NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Bo nie wszystkim pomógł los,
wrócić z leśnych dróg,
Gdy kwitły bzy.
W szczerym polu biały krzyż
Nie pamięta już,
Kto pod nim śpi…

Słowa: Janusz Kondratowicz
Muzyka:   Krzysztof Klenczon

Przez długie lata tylko białe krzyże mogły bezkarnie przypominać narodowi polskiemu o wielkiej ofierze Tych, którzy w powojennej konspiracji walczyli z komunistycznym reżimem.

Dziś wspominanie Żołnierzy Wyklętych jest nie tylko możliwe, ale staje się wręcz nieodzownym elementem tworzenia narodowej tożsamości. Kierując się takim przekonaniem, uczniowie pierwszej klasy mundurowej Zespołu Szkół nr 3 w Hrubieszowie, z pomocą i radą nauczycieli: P. Elżbiety Jezierskiej i P. Marcina Nowaka, przygotowali dla szkolnej społeczności swoistą „lekcję” historii. W akademii, w której nie zabrakło odniesień do lokalnych wydarzeń z maja 1946 roku, szczególnie mocno wybrzmiały finalne słowa: „Nie pozwólmy, by historia głucho o nich milczała a wilczy zew zamilkł! Chwała bohaterom! Cześć Ich pamięci!”.