Jesienna kampania POLA NADZIEI

Od 1998 roku w Polsce organizowana jest akcja POLA NADZIEI zapoczątkowana w 1948 roku przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care z Wielkiej Brytanii. Główne założenia tej akcji to: szerzenie idei hospicyjnej w społeczeństwie, kształtowanie wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, pozyskiwanie funduszy na opiekę nad chorymi pacjentami w hospicjach.

Co roku Ogólnopolska Kampania Pól Nadziei symbolicznie rozpoczyna się jesienią od sadzenia żonkilowych cebul. Wiosną zaś, gdy żonkile zakwitają, uczestnicy kampanii organizują szereg działań, których celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej.

Od trzech lat nasza szkoła uczestniczy w tej szlachetnej akcji. Dlatego też 13 października br. uczennice klasy 2b wraz z opiekunką Szkolnego Klubu Wolontariatu, p. Danutą Paszek, zainaugurowały kampanię 2021/22, sadząc na terenie szkoły kolejną partię żonkili.

Dlaczego właśnie te kwiaty wybrano na symbol ruchu hospicyjnego?

Od starożytności były znakiem nadziei na nowe życie. Subtelne i delikatne, zamierające na zimę, wiosną odradzały się, pokonując wszelkie przeszkody.

Ich wola życia stała się z czasem metaforą walki z chorobą nowotworową.

Siła żonkili dawała nadzieję na kolejną wiosnę, a kwitnące kwiaty przypominały o kruchości ludzkiego życia. W tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje również triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Sadzenie kwiatów jest więc zachętą do propagowania zasad opieki paliatywnej oraz potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym.