Z wizytą w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie

23 marca 2023 roku na zaproszenie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie Klasa III M uczestniczyła Dniu Otwartym tej uczelni.

Nasi uczniowie jak przystało na klasę mundurową zwiedzali PANS ubrani w mundury. Wydarzenia, w których uczestniczyła IIIM, odbywały się zarówno wewnątrz budynku Instytutu Matematyki i Informatyki, a także na placu przed budynkiem. Przed kampusem Uczelni zagościły ze swoimi stoiskami i wozami służby mundurowe (Policja, Straż Graniczna, Służba Więzienna, Straż Pożarna, 19 Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej). Naszych uczniów szczególnie zainteresowało stoisko Straży Granicznej, WOT-u i Policji. Głownie dlatego, że można było dotknąć różnorodnej broni palnej oraz środków przymusu. Przed symulatorem dachowania samochodem ustawiały się kolejki. Kościuszkowcy także chcieli doświadczyć tego uczucia. Duże wrażenie zrobił pokaz musztry paradnej a także oraz pokaz walki wręcz w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie. Niektórzy z nas skorzystali z pomiarów ciśnienia i saturacji wykonywanej przez studentki Pielęgniarstwa. Wydział Bezpieczeństwa wewnętrznego zaprosił naszych uczniów na warsztaty z kryminalistyki na których pobieraliśmy odciski palców oraz zabezpieczaliśmy ślady na miejscu zbrodni. Zainteresowanie wzbudziła wirtualna strzelnica oraz wystawa oręża i broni.

Następnie przejechaliśmy do Laboratoriów CSI – Centrum Studiów Inżynierskich PANS w Chełmie, które znajdują się przy lotnisku w Depułtyczach Królewskich. Jest to miejsce, które zaskoczyło naszych uczniów. Nie sądzili oni, że w Chełmskiej Akademii spotkają się z tak nowoczesnym sprzętem, który służy studentom. Był tu np. symulator samolotu cywilnego do nauki pilotażu. Były urządzenia badające wytrzymałość materiałów, które wykorzystywane są nie tylko teoretycznie, ale prowadzone są badania dla przemysłu nie tylko polskiego. Był np. silnik samochodu osobowego Skoda – wyjęty z tej Skody – ale cały czas można go zapalić i prowadzić badania nad jego zachowaniem. Były „tokarki” programowane komputerowo a także urządzenie do cięcia „wszystkiego” za pomocą wody pod ciśnieniem.

Wyjazd był bardzo pouczający. Pracownicy i studenci, którzy dbali o nas zaopiekowali się nami bardzo dobrze za co serdecznie im dziękujemy.