Wyjazd do Włoch w ramach programu Erasmus

Wyjazdy w ramach europejskiego programu ERASMUS+ stały się trwałym elementem oferty edukacyjnej II LO w Hrubieszowie.
Po Hiszpanii w tym roku przyszła kolej na Włochy. Podczas dwóch majowych tygodni 30 uczniów wraz z 4 opiekunami uczestniczyło w zajęciach w szkole Instituto Tecnico Agrario GARIBALDI DA VINCI. Ponadto pobyt we Włoszech stał się okazją do spotkania z bogatą włoską kulturą, smaczną kuchnią oraz sprawdzenia umiejętności językowych w sytuacjach dnia codziennego. A wszystko zaczęło się w przyjemne wtorkowe popołudnie, kiedy to wyruszyliśmy autokarem z Hrubieszowa zaopatrzeni w zapas kanapek i innych przekąsek, których wystarczyłoby na co najmniej miesiąc – śmiało możemy rzec, że wyruszyliśmy w podróż życia. Naszym punktem docelowym było spokojne o tej porze roku, Misano Adriatico w rejonie Emilia Romania. Zaraz po zakwaterowaniu w hotelu kontynuowaliśmy rozpoczęte w autokarze nawiązywanie przyjaźni, udaliśmy się też na krótki spacer po okolicy, żeby zobaczyć miejsce, w którym mieliśmy spędzić dziesięć dni i mimo dużego zmęczenia szybko nie poszliśmy spać. Już następnego dnia zaczęliśmy realizować program naszego pobytu we Włoszech – mianowicie udaliśmy się na zajęcia i warsztaty do szkoły w miejscowości Cesena. Ale przecież nie samą nauka uczeń żyje … Dzięki programowi Erasmus+ przekroczyliśmy Rubikon 🙂 – zwiedziliśmy Rimini, San Marino, Rawennę, Florencję, Bolonię i …. Wenecję! Poczuliśmy atmosferę kraju, jego miasteczek i miast, zobaczyliśmy najsłynniejsze zabytki, obcowaliśmy z historią i architekturą, poznaliśmy wspaniałych ludzi. Mieliśmy też czas na błogie lenistwo, plażowanie, kąpiel w jeszcze nie najcieplejszym morzu, podziwianie wschodów słońca, rozgrywki siatkówki plażowej, zakupy (te udane i te mniej przemyślane), pizzę, makaron na wiele sposobów, lody no i włoską kawę. Nasz wyjazd można uznać za wyjątkowo udany i można śmiało opisać kilkoma słowami – ROZWÓJ, PODRÓŻ ŻYCIA i jeszcze raz ROZWÓJ. Podszlifowaliśmy swoje umiejętności językowe – zarówno w języku angielskim jak i włoskim. Zaliczyliśmy też niebagatelny wzrost pewności siebie. Świadomość tego, że człowiek wie dużo i jest w stanie sobie poradzić, posługując się językiem inny niż ojczysty, po prostu buduje. Zdaliśmy sobie sprawę, że jesteśmy częścią większej społeczności – jesteśmy częścią Europy, i że świat stoi przed nami otworym, SERIO 🙂 
więcej zdjęć na fp ZSnr3: https://www.facebook.com/2LOwZSnr3