ST. SIERŻANT LOTNIK TADUSZ MADEJSKI

TO PRAWDZIWY BOHATER

ST. SIERŻANT LOTNIK TADUSZ MADEJSKI

 

Znaleźliśmy się na cmentarzu, żeby się pokłonić cieniom odeszłych „
/płk Janusz Kowalski/

 

W środę, 27 października br., uczniowie Zespołu Szkół nr 3 „Kościuszki” z klasy I M o profilu OPW złożyli kwiaty i zapalili znicze przy symbolicznej tablicy nagrobnej upamiętniającej mieszkańca Hrubieszowa – lotnika Tadeusza Madejskiego.

Niezwykła to postać, której życiowa droga porusza serca i umysły wielu osób.

Bohaterski lotnik, który w wieku 23 lat odznaczony został przez gen. Władysława Sikorskiego Orderem Wojennym Virtuti Militari (nr 9104). Ponadto czterokrotnie otrzymał Krzyż Walecznych (w 1940 i 1941) oraz Polową Odznakę Strzelca Radiotelegrafisty (1941).

Walczył o wolną i niepodległą Polskę przemierzając w lotach bojowych niebo nad okupowaną przez Niemców Europą. Uczestniczył w zrzutach „Cichociemnych”. Absolwent 7-klasowej Szkoły Powszechnej Męskiej w Hrubieszowie i elitarnej – jedynej w Europie i na świecie Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy. We wrześniu 1939 roku walczy z najeźdźcą w 216 Eskadrze Bombowej 1 Pułku Lotniczego. Później został tzw. „turystą Sikorskiego” i przez Rumunię, Francję dociera ostatecznie do Anglii. Wstępuje do ochotniczych rezerw RAF (I 1940) i rozpoczyna służbę w polskim 301 Dywizjonie Bombowym „Ziemi Pomorskiej” na samolotach typu Fairey Battle. W grudniu 1941 roku został przydzielony do 138 Dywizjonu Specjalnego Przeznaczenia RAF.

Ostatni lot bojowy odbył nocą z 29 na 30 października 1942 roku na pokładzie Halifaksa II NF-S (W7773). Nieudana misja zrzutu sprzętu, broni i cichociemnych nad Opolem Lubelskim oraz próba powrotu do bazy w Anglii zakończyła się tragicznie. Bombowiec został zestrzelony po trwającym ok. 9.45 godzin locie w okolicach Helleren – Egersund (Norwegia). Była to pierwsza załoga, która nie powróciła do Anglii, wykonując lot specjalny do Polski ze zrzutem trzech spadochroniarzy (cichociemnych) i środków finansowych na potrzeby Polskiego Państwa Podziemnego.

Obecnie szczątki załogi tego tragicznego lotu oraz trzech cichociemnych spoczywają na cmentarzu Vestre Gravlund w Oslo.

 

Cześć Bohaterom!