Osiągnięcia uczniów ZS nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Hrubieszowie w roku szkolnym 2016/2017

NIE MA WIĘKSZEGO BOGACTWA OD ROZUMU
I LEPSZEGO DZIEDZICTWA,
NIŻ DOBRE WYCHOWANIE

Nie bez powodu starożytni Rzymianie byli przekonani, że najwięcej dokonamy w tym, do czego będziemy najbardziej uzdolnieni. Podobnie swoją misję nauczania młodzieży postrzegają nauczyciele uczący w Zespole Szkół nr 3 im. Tadeusza Kościuszki, starając się dostrzec w powierzonych ich pedagogicznej opiece młodych ludziach ukryte talenty i drzemiące w nich możliwości. Właśnie w taki sposób rodzą się uczniowskie perły i diamenty – dzięki umiejętności dostrzegania pozornie nieuchwytnych cech przyszłych naukowców, wynalazców, innowatorów, sportowców … przez kogoś, kto kompetentnie potrafi im wskazać właściwe cele ich życiowych wyborów.

Doskonałą ilustracją takiej postawy pedagogów są osiągnięci uczniów Kościuszki w roku szkolnym 2016/2017. Taką uczniowską perełką jest niewątpliwie Magdalena Suchodolska, która z 4. wynikiem w kraju zakwalifikowała się do Centralnej Olimpiady Biologicznej. Magda była także uczestniczką Okręgowej Olimpiady z Chemii oraz uzyskała kwalifikację do etapu wojewódzkiego XXXII Olimpiady Ekologicznej .Z kolei Karol Herda, który, podobnie jak Magda, jest uczniem klasy biologiczno-chemicznej, został finalistą etapu centralnego wspomnianej XXXII Olimpiady Ekologicznej.

Równie emocjonujące były w tym roku szkolnym zmagania prowadzone przez uczniów z klasy matematycznej. Mateusz Danilczuk i Jakub Pirogowicz awansowali do etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki, a Mateusz ostatecznie został finalistą jej centralnego etapu. Natomiast Izabela Siejko z klasy 2D zdobyła I miejsce w etapie diecezjalnym Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej i zakwalifikowała się do jego etapu centralnego, podczas którego będzie walczyć o indeksy na wiele wyższych uczelni. W Konkursie Wiedzy o bł. Karolinie i Światowych Dniach Młodzieży w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła uczennica naszej szkoły Alicja Romaniszyn, a III miejsce zajęła Klaudia Flis. Nagrodą za pierwsze miejsce jest pięciodniowy wyjazd do Strasburga.

Bardzo dużą niespodziankę zrobiły z kolei uczennice klasy pierwszej Julia Bańka i Aleksandra Kot , które, po zaciętej walce na szczeblu wojewódzkim, zakwalifikowały się do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Dziewczęta znalazły się w gronie dziesięciu najlepszych osób reprezentujących województwo lubelskie.  Wspominamy  tutaj  o  niespodziance,   ponieważ  ta   Olimpiada  skierowana  była przede wszystkim do uczniów klas maturalnych.

Z powyższego zestawienia wynika, że w roku szkolnym 2016/2017 uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im. Tadeusza Kościuszki aż siedmiokrotnie kwalifikowali się do centralnych etapów różnych olimpiad i konkursów przedmiotowych! A przecież to nie wszystko! Oprócz młodzieży uzdolnionej naukowo do Kościuszki uczęszczają uczniowie ujawniający swoje zdolności w innych dziedzinach, takich jak poezja, plastyka, sport, umiejętność współdziałania w zespole…

Na wyróżnienie niewątpliwie zasługuje Bartek Kusy, zdobywca I nagrody w konkursie literackim „DEBIUT” w kategorii Poezja Szkoły Ponadgimnazjalne oraz III nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Ja i mój świat” im. Agnieszki Bartol. Tegoroczna, trzynasta już, edycja tego konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem młodych autorów z całego kraju. Na konkurs nadesłano 4090 prac wierszem i prozą pióra 612 autorów. Z kolei pod koniec 2016 roku w Chełmie nastąpiło rozstrzygnięcie VII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Piękno Rosji”. Nadesłano 80 prac, wśród których propozycja uczennicy kl. II C Alicji Romaniszyn (jako jedynej z Hrubieszowa) zdobyła wyróżnienie. Ala namalowała pastelami Sobór Izaaka w Petersburgu. Jej praca wyróżniała się pomysłowością, paletą barw i estetyką wykonania.

Warunki do uprawiania sportu uczniowie Kościuszki maja wręcz znakomite. Ogromna, wielofunkcyjna hala sportowa i tartanowe boiska zachęcają do uczęszczania na lekcje wychowania fizycznego oraz uprawiania różnych form sportowej aktywności pozalekcyjnej oferowanych przez szkołę. Wymiernymi efektami posiadania takiej bazy szkoleniowej oraz zaangażowania nauczycieli wuefu są osiągane przez uczniów sportowe wyniki.

Agata Trybuła w mijającym roku szkolnym zdobyła brązowy medal na dystansie 1500 m podczas  Wojewódzkich Indywidualnych Biegów Przełajowych, a Paweł Ślusarz był piąty w biegu na dystansie 2000 m. Podobne sukcesy osiągają zespoły sportowe, startujące w barwach Kościuszkichłopcy zajęli 1 miejsce w Mistrzostwach Rejonu w Lidze LA, co zapewniło im awans do finału wojewódzkiego drugi raz z rzędu, a dziewczęta  4 miejsce. Warto też dodać, że w ramach zawodów rozgrywany był finał indywidualny w rzucie oszczepem, w którym mistrzem rejonu został Marcin Bielecki a wicemistrzynią Joanna Sidorowicz. Z kolei Karolina Baj została najlepsza rozgrywającą VIII Mistrzostw Polski KSM w Piłce Siatkowej.

Całkiem niedawno, bo w maju tego roku, na terenie Zalewu Zemborzyckiego najlepsze szkolne drużyny z województwa lubelskiego, wyłonione wcześniej w eliminacjach rejonowych, zmierzyły się w etapie okręgowym XXV Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy. Drużyna Kościuszki, reprezentowana  przez: Julię Świecę, Aleksandrę Kot, Darię Żywiec, Kacpra Kowalczuka i Janka Wołosa,  zajęła 6 miejsce.

W Zespole Szkół nr 3 im. T. Kościuszki uczniowie znajdują także inspirację i wsparcie dla swojej działalności pozaszkolnej. Wśród wielu utalentowanych młodych ludzi szczególną uwagę przyciągają osiągnięcia uczniów klas drugich: Aleksandry Urbaniak i Piotrka Wielosza-Hałasy. Otóż Aleksandra Urbaniak zajęła II miejsce w II Ogólnopolskim Turnieju Karate Łosice 2016, natomiast Piotr Wielosz-Hałasa, którego osiągnięcia w modelarstwie samolotowym są imponujące, może pochwalić się I miejscem na Mistrzostwach Polski Modeli Szybowców Halowych w klasie F1N Suwałki 2017, I miejscem w punktacji końcowej Pucharu Polski w kategorii F1N 2017 oraz I miejscem w 81 Mistrzostwach Modeli Swobodnie Latających F1A, F1b, F1C – senior Turbia 2016.

Nie bez powodu chciałoby się rzec za Rzymianami: Artificem commendat opus (dzieło zachwala mistrza). Bo w istocie jest właśnie tak, że o poziomie nauczania w danej szkole zaświadczają wyniki osiągane przez jej wychowanków.

Dodaj komentarz