Marsz Niepodległości

MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI

Ja, uczeń Zespołu Szkół nr 3 im. Tadeusza Kościuszki
Ślubuję:
Służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, Ojczyźnie mojej.
Otaczać czcią barwy narodowe, godło i hymn państwowy.
Ojczyźnie służyć rzetelną nauką i pracą.
Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie
krwi własnej ani życia nie szczędzić.
Tak mi dopomóż Bóg.
Ślubowanie kadeta (fragmenty)

Dla uczczenia 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę społeczność Zespołu Szkół nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Hrubieszowie w dniu 10.11.2023 roku zorganizowała Marsz Niepodległości, który wyruszył z terenu szkoły o godzinie 10.00. Trasa Marszu przebiegała ulicami: Żeromskiego, Kilińskiego, 3 Maja, pl. Wolności, Targowa i Rynek. W miejscach pamięci znajdujących się na trasie Marszu, tj. Pomniku Żołnierzy AK i BCh zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej zlokalizowanym przy ul. Ciesielczuka oraz Pomniku Legionisty usytuowanym przy Kościele pw. św. Mikołaja, a także przy Pomniku Żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego młodzież z Kościuszki złożyła wieńce kwiatów. Marsz odbywał się przy dźwiękach muzyki pieśni legionowych. Kolumnę młodzieży otwierał poczet sztandarowy Szkoły, za którym w równych szeregach podążali uczniowie klas mundurowych, grono pedagogiczne z dyrekcją, pracownicy Szkoły oraz młodzież pozostałych klas. Po dotarciu na
hrubieszowski Rynek około godziny 10.40 uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół nr 3 złożyli uroczyste ślubowanie. Po okolicznościowych przemówieniach Dyrektora Szkoły pana Dariusza Szadowskiego oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, nawiązujących do dzisiejszej rocznicy, uczestnicy Marszu odśpiewali pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego „Marsz Pierwszej Brygady” a następnie, w ramach ogólnopolskiej akcji Szkoła do hymnu, „Mazurka Dąbrowskiego”.
Hymn – film
Podczas ślubowania wojskowego a także wykonywania pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego i hymnu narodowego zwarte pododdziały oraz umundurowani żołnierze zachowują się zgodnie z polskim ceremoniałem wojskowym. Uroczystość swoją obecnością uświetnili m.in. Wicestarosta Powiatu Hrubieszowskiego pan Marek Kata, bardzo liczne zgromadzeni rodzice oraz mieszkańcy Hrubieszowa

Po zakończonej uroczystości na hrubieszowskim Rynku uczestnicy Marszu trasą wiodącą przez Kozacki Róg, pl. Wolności, ul. Partyzantów i Żeromskiego powrócili na teren Zespołu Szkół nr 3 im. Tadeusza Kościuszki, gdzie Marsz został rozwiązany. 

Organizatorzy składają podziękowania wszystkim służbom czuwającym nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości oraz osobom zabezpieczającym trasę przemarszu.

kilka nagrań:
https://youtu.be/D5WVrhPaZAU
https://youtube.com/shorts/bOjdCJw7sVs
https://youtu.be/IOv54AR-loI
https://youtu.be/qagjwhGlGy4
https://youtu.be/LHQNzz1aLZs