Kolejne „Spotkania z nauką”

Podążając ścieżką „wydeptaną” przez poprzedników, uczniowie klasy: II c i III c wraz z opiekunami: 
Elżbietą Jezierską i Robertem Derlakiem 22 listopada 2023 r. udali się na  „Spotkania z nauką” organizowane przez UMCS w Lublinie.

Początek „Spotkań…” był, tak jak u naszych poprzedników, kolorowy i „wybuchowy”. Zadbał o to Zespół Pokazów Chemicznych UMCS, czyli  mgr Iwona Rusinek, dr Agnieszka Chrzanowska oraz dr Andrzej Sienkiewicz. Ta „chemiczna trójka” tradycyjnie już zaprezentowała uczniom widowisko pełne barwnych reakcji, głośnych wybuchów
i efektownych rozbłysków. Zabawy odczynnikami o  egzotycznie brzmiących nazwach, takich jak: „Czerwień Kongo” czy „Błękit Nilu”,  słuchanie „chemicznego komara”, wskazywanie,  jak z magnezu albo miedzi zrobić świecącą latarnię czy „domowy” silnik odrzutowy to tylko wybrane elementy pokazu. Dla naszych uczniów dodatkową atrakcją była możliwość asystowania uniwersyteckim chemikom w przeprowadzaniu niektórych eksperymentów,
co zostało uwiecznione na zdjęciach.

Nasyceni doświadczeniami uczniowie mogli chwilę odetchnąć na świeżym powietrzu,
by następnie kontynuować spotkania z nauką, udając się na chemiczne i biologiczne warsztaty.

I tu nie zabrakło kolorów, różnorodności i inspiracji. I tak na warsztatach z „Chemii kosmetyków” uczniowie mogli nie tylko poznać naturalne i zdrowe składniki różnych produktów do pielęgnacji ciała, ale też samodzielnie przygotować barwne i aromatyczne balsamy do ust (patrz: fotorelacja).

Z kolei na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS  Muzeum Zoologiczne przywitało nas bogactwem zgromadzonych zbiorów, licznymi ciekawostkami prezentowanymi przez dr Jacka Chobotowa oraz niecodzienną propozycją preparowania wiosennego żuczka w pracowni entymologii stosowanej.  Ekspozycja osteologiczna, witająca zwiedzających, okazy w głównej sali muzeum oraz świat owadów widziany z bliska na wszystkich zrobiły duże wrażenie.

I tym razem „Spotkania z nauką” stały się asumptem do myślenia i działania.