Podążając ścieżką „wydeptaną” przez poprzedników, uczniowie klasy: II c i III c wraz z opiekunami:
Elżbietą Jezierską i Robertem Derlakiem 22 listopada 2023 r. udali się na „Spotkania z nauką” organizowane przez UMCS w Lublinie.
Początek „Spotkań…” był, tak jak u naszych poprzedników, kolorowy i „wybuchowy”. Zadbał o to Zespół Pokazów Chemicznych UMCS, czyli mgr Iwona Rusinek, dr Agnieszka Chrzanowska oraz dr Andrzej Sienkiewicz. Ta „chemiczna trójka” tradycyjnie już zaprezentowała uczniom widowisko pełne barwnych reakcji, głośnych wybuchów
i efektownych rozbłysków. Zabawy odczynnikami o egzotycznie brzmiących nazwach, takich jak: „Czerwień Kongo” czy „Błękit Nilu”, słuchanie „chemicznego komara”, wskazywanie, jak z magnezu albo miedzi zrobić świecącą latarnię czy „domowy” silnik odrzutowy to tylko wybrane elementy pokazu. Dla naszych uczniów dodatkową atrakcją była możliwość asystowania uniwersyteckim chemikom w przeprowadzaniu niektórych eksperymentów,
co zostało uwiecznione na zdjęciach.
Nasyceni doświadczeniami uczniowie mogli chwilę odetchnąć na świeżym powietrzu,
by następnie kontynuować spotkania z nauką, udając się na chemiczne i biologiczne warsztaty.
I tu nie zabrakło kolorów, różnorodności i inspiracji. I tak na warsztatach z „Chemii kosmetyków” uczniowie mogli nie tylko poznać naturalne i zdrowe składniki różnych produktów do pielęgnacji ciała, ale też samodzielnie przygotować barwne i aromatyczne balsamy do ust (patrz: fotorelacja).
Z kolei na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS Muzeum Zoologiczne przywitało nas bogactwem zgromadzonych zbiorów, licznymi ciekawostkami prezentowanymi przez dr Jacka Chobotowa oraz niecodzienną propozycją preparowania wiosennego żuczka w pracowni entymologii stosowanej. Ekspozycja osteologiczna, witająca zwiedzających, okazy w głównej sali muzeum oraz świat owadów widziany z bliska na wszystkich zrobiły duże wrażenie.
I tym razem „Spotkania z nauką” stały się asumptem do myślenia i działania.