Dzień Dobrych Uczynków i Życzliwości

Uśmiechnij się! – Dzień Dobrych Uczynków i Życzliwości w ZSNr3 i w MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 1 IM. „MAŁEGO KSIĘCIA” w HRUBIESZOWIE

Maj – za sprawą matur i egzaminu ósmoklasistów –  nie wszystkim uczniom wydaje się być najpiękniejszym miesiącem w roku. Przygotowania, ciągła koncentracja i duże napięcie powodują, że stres udziela się  wszystkim. Zbyt małą uwagę zwracamy więc na otaczającą nas wiosenną aurę,  piękniejące z dnia na dzień ogrody czy coraz głośniejsze koncerty ptaków. Zapominamy również o sobie i innych ludziach.

Aby zmienić taki stan rzeczy i przywrócić pozytywne skojarzenia
z majem, postanowiliśmy „odświeżyć” ideę Dnia Dobrych Uczynków. Kilkanaście lat temu pomysłodawcy święta, czyli członkowie Fundacji Ekologicznej „Arka”, zaproponowali, by co roku dzień 19 maja stawał się okazją do wyjścia naprzeciw potrzebom naszym, naszych bliskich, innych ludzi, roślin czy też zwierząt.

Taki sposób celebrowania majowego święta bardzo nam odpowiada. Dlatego też  19 maja 2023 r. urządziliśmy w naszej szkole dzień życzliwości. Stał się on  okazją do wypróbowania siły prostych gestów. Wiemy przecież, że wystarczy uśmiech, dobre słowo czy pomocna dłoń, aby wpłynąć na czyjeś życie. Przypomniała nam o tym akcja: Podaj dalej.

 

Jednak idea Dnia Dobrych Uczynków  nie ogranicza się  tylko do międzyludzkich relacji i gestów pomocy a kieruje naszą uwagę również w stronę natury. Dlatego też w dniu życzliwości postanowiliśmy zatroszczyć się  o naszą planetę i jej „małych” mieszkańców – pszczoły.  Te pracowite stworzenia pełnią niezastąpioną rolę w zapylaniu roślin, wpływając na plony
i różnorodność ekosystemów. Warto więc szanować i chronić pszczoły, np. przez sadzenie kwiatów miododajnych czy unikanie stosowania szkodliwych pestycydów. Nam udało się – dzięki pomocy uczniów klasy 2a – zasilić szkolny „ogródek” roślinami wabiącymi pszczoły i dla nich użytecznymi! W różnych miejscach ustawiliśmy też domki dla owadów zapylających. A ponieważ akcja odbyła się w wigilię Światowego Dnia Pszczół – tym większa nasza radość!

Okazuje się również, że obchody DDU mogą być doskonałą okazją do międzypokoleniowej integracji i wymiany doświadczeń. Dowiodła tego wizyta naszych wolontariuszek w MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 1 IM. „MAŁEGO KSIĘCIA” W HRUBIESZOWIE przy ulicy GRÓDECKIEJ. Z jednej strony bowiem Oliwia Tomiło i Martyna Siekirda, uczennice klasy I c naszego liceum zaprezentowały przedszkolakom idee dnia życzliwości oraz przekazały dzieciom domek dla pszczół.  Z drugiej zaś same jej doświadczyły, uczestnicząc w żywiołowej dyskusji dzieci na temat dobrych uczynków, ich artystycznej ekspresji  (malowanie plakatu – serca  odciśniętymi dłońmi „maluchów”), wspólnym sadzeniu lawendy (ukłon w stronę natury) oraz – oglądając wspaniały pożegnalny muzyczno-taneczny występ dzieci.

 

Jak widać, życzliwość ma wiele odcieni. A ponieważ kształtuje nas, tworzy międzyludzkie więzi,  wzmaga troskę o naszą planetę i jej mieszkańców – niech stanie się siłą napędową, która inspiruje do podejmowania prospołecznych i proekologicznych działań oraz przyczynia się do budowania zrównoważonej przyszłości dla nas wszystkich.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji, Paniom opiekunkom oraz małym podopiecznym   Miejskiego Przedszkola Nr 1 im. „MAŁEGO KSIĘCIA” w Hrubieszowie za gościnę  i … oraz naszym drogim wolontariuszom za pomoc i zaangażowanie!!!

Niech każdy dzień będzie dniem życzliwości, bo małe gesty potrafią zmieniać świat.

Opiekunki Szkolnego Koła PCK i SKW