Działo się, oj działo w Kościuszce!

Działo się, oj działo w Kościuszce!

Pandemia, lockdowny, kwarantanny, nauczanie stacjonarne przeplatane ze zdalnym, zamykanie i otwieranie szkól, i znowu zamykanie… W tej sytuacji czasami chciałoby się wręcz wykrzyczeć za Wojciechem Młynarskim: „Róbmy swoje! Na tym dziś się skupmy i z uporem róbmy swoje!”.

Każda bez wyjątku szkoła została powołana nie tylko do tego, aby przekazywać wiedzę oraz różne informacje dotyczące sposobów funkcjonowania otaczającego nas świata teraz i w przeszłości, ale przede wszystkim po to, aby inspirować, dodawać skrzydeł, a w końcu zapalać do twórczego kształtowania otaczającej nas rzeczywistości. Nie zważając na trudności z przebiciem się z informacjami o szkolnych sukcesach do lokalnych mediów, uczniowie Kościuszki wytrwale oraz z zapamiętaniem godnym odkrywców poznają tajniki zdobywanej wiedzy, osiągając sukcesy w licznych olimpiadach i konkursach przedmiotowych oraz zawodach sportowych. Co ważne, taka postawa mistrzów sportowych oraz laureatów olimpiad staje się inspiracją dla wielu rówieśników ze szkól podstawowych, chcących iść w ślady starszych koleżanek i kolegów.

Z pewnością warto zauważyć sukces Anny Nowosad, która została laureatką etapu wojewódzkiego Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności i będzie reprezentowała nasze województwo w zmaganiach etapu centralnego.

Wszyscy wiemy, jak ważne jest przestrzeganie w świecie wirtualnym zasady ograniczonego zaufania. Dlatego liczna grupa kilkudziesięciu uczniów wzięła udział w kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu w dziedzinie cyberbezpieczeństwa „CyberSkiller Challenge Poland”. Zmagania etapu szkolnego pozwoliły wyłonić mocną trzyosobową drużynę, która będzie reprezentować Szkołę na etapie wojewódzkim: Tomasz Nazar, Julia Rudawska, Jakub Mazur.

Propagowanie postaw proekologicznych jest dzisiaj jednym z ważniejszych zadań współczesnej szkoły, dlatego też uczniowie Kościuszki nie zaniedbują wyrażania się i w tej dziedzinie. Znakomitym przykładem takiego zachowania jest aktywność Mateusza Klamera, który został laureatem projektu Lider Wiedzy i Ochrony Środowiska, organizowanego pod patronatem Ministerstwa Ochrony Środowiska oraz Kuratorium w Lublinie. Mateusz Klamer zaprojektował samodzielnie ścieżkę przyrodniczo – turystyczną w naszym regionie. Realizowany projekt ma uczyć postaw ekologicznych, wyrabiać poczucie sprawczości, uczyć nawiązywania kontaktów i współdziałania.

Honorata Dobrowolska to z kolei laureatka finału VIII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy „Wierność bł. Karoliny Kózki i męstwo św. Stanisława Kostki”, w którym zajęła 2 miejsce. Również Kornelia Sienicka, uczestniczka konkursu historycznego „Kardynał Stefan Wyszyński i jego nauka w oczach dzieci i młodzieży”, organizowanego pod patronatem Jego Ekscelencji Ks. bp. dr. Mariana Rojka Ordynariusza Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej, uzyskała uznanie jury w postaci wyróżnienia.

Dobra szkoła stwarza swoim uczniom nie tylko możliwość rozwijania swoich pasji, ale także sposobność do ich prezentowania. Znakomitym tego przykładem jest postawa Karoliny Gorczyńskiej, zwyciężczyni Konkursu Fotograficzno-Plastycznego organizowanego przez Starostę Hrubieszowskiego. Karolina w dziedzinie fotografii zajęła pierwsze miejsce.

Pomimo epidemicznych obostrzeń, które dotknęły w tym roku szkolnym także placówki oświatowe, potrzeba sportowej rywalizacja okazywała się w wielu przypadkach silniejsza. Na tym polu szkolnej aktywności uczniowie Kościuszki spisywali się równie znakomicie, a często wręcz rewelacyjnie!

Hrubieszów, województwo, zawody ogólnopolskie to dla Matyldy Bień za mało! W przypadku uczennicy klasy 3Ap powiedzenie „sięgaj gwiazd” sprawdza się znakomicie. Matylda, pokonując zawodniczki z 22 krajów, została w kategorii juniorów wicemistrzynią Europy w karate kyokushin.

Równie fenomenalnie zaprezentowali się unihokeiści naszej szkoły, którzy, w składzie: Kacper Dęga, Łukasz Karczmarczuk, Zabłocki Tomasz, Wojciech Prokopowicz, Łukasiuk Adrian i Wiktor Wasilewski, nie dając szans sportowcom z Chełma i Zamościa, z dużą przewagą wygrali Wojewódzką Licealiadę w kategorii chłopców.

Utytułowani są także lekkoatleci z Kościuszki, którzy w tym roku szkolnym nie mieli sobie równych na terenie powiatu hrubieszowskiego i dlatego to właśnie oni reprezentowali nasze miasto i powiat w rejonowej Licealiadzie Ligi LA, zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców. Podobna sytuacja powtórzyła się w przypadku biegów przełajowych. Drużyny damska i męska, pokonując sportowców z innych szkól naszego powiatu, wywalczyły awanse na zawody rejonowe.

Olimpiady przedmiotowe i zawody sportowe nie oddają pełnego obrazu aktywności uczniów oraz grona pedagogicznego Zespołu Szkół nr 3 im. Tadeusza Kościuszki. Liczne zajęcia terenowe, wycieczki, imprezy oraz uroczystości szkolne, inicjatywy społeczne, charytatywne a także spotkania z zaproszonymi gośćmi dopełniają obraz szkoły, która nie tylko uczy i wychowuje, ale także, rozwijając indywidualne pasje, przygotowuje młodzież do dokonywania odpowiedzialnych i właściwych wyborów.

W rezultacie znakomicie rozwijającej się współpracy i dzięki staraniom Dyrekcji Szkoły 2 Pułk Rozpoznawczy w roku szkolnym 2021/2022 objął patronatem klasę mundurową, zwaną oficjalnie oddziałem przygotowania wojskowego. To wydarzenie skutkowało tym, że szkołę odwiedzają wojskowi różnych specjalności, przekazując uczniom swoją wiedzę, dzieląc się wyjątkowymi umiejętnościami oraz pomagając młodzieży w wyborze dalszych kierunków kształcenia. Do takich spotkań z pewnością zaliczyć należy wizytę przedstawicieli Wojskowej Akademii Technicznej z siedzibą w Warszawie. Uczniowie klas mundurowych biorą udział w zajęciach na terenie jednostki oraz terenowych zajęciach surwiwalowych prowadzonych przez zawodowych instruktorów.

Zajęcia terenowe są prowadzone w Kościuszce także w klasach „cywilnych”. Dotyczy to szczególnie takich przedmiotów, jak geografia i biologia. Odbywają się one w tym roku, jeżeli tylko pozwoli na to aura, najczęściej na Roztoczu.

Uczniowie Kościuszki podejmują także bardzo chętnie wszelkiego rodzaju działalność społeczną i charytatywną. Dzięki pieniądzom zebranym na kiermaszu bożonarodzeniowym oraz loterii fantowej mogliśmy w tym roku szkolnym pomóc zwierzętom przebywającym pod opieką Fundacji Reksio i przyjaciele. Dla młodzieży była to świetna zabawa połączona z możliwością pomocy oraz dowód na to, że pomimo trudnego czasu pandemii działamy prężnie i integrujemy się w słusznym celu.

Cała społeczność szkolna przyłączyła się także do akcji Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera” organizującego XI już edycję zbiórki żywności i środków chemicznych dla kombatantów.

Pamiętamy także o naszej przeszłości. Pomimo niesprzyjających okoliczności i funkcjonowania szkoły w reżimie sanitarnym uczniowie upamiętniają święta państwowe oraz czczą pamięć naszych bohaterów, jak chociażby pochodzącego z Hrubieszowa bohaterskiego lotnika st. Sierżanta Tadeusza Madejskiego.

Od trzech lat, a więc również i w tym roku, młodzież Zespołu Szkół nr 3 im. Tadeusza Kościuszki z zaangażowaniem uczestniczy w akcji POLA NADZIEI. Główne założenia tej akcji to: szerzenie idei hospicyjnej w społeczeństwie, kształtowanie wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, pozyskiwanie funduszy na opiekę nad chorymi pacjentami w hospicjach.

Młodzież z Kościuszki angażuje się także w wiele inicjatyw społecznych o charakterze lokalnym. Jednym z nich jest m.in. Forum lokalne (Z)rozum młodych.

Jak w każdej szkole najciekawsze jest to, co dzieje się poza jej murami. Dlatego uczniowie chętnie uczestniczą w różnego rodzaju wycieczkach jedno- i wielodniowych. W tym roku odwiedziliśmy wszystkie nasze stolice. Byliśmy więc i w stolicy naszego województwa, i w stolicy naszej ojczyzny, i w stolicy rozrywki – Energylandii. Wszystkie wyjazdy pozostawiły w naszej pamięci wspaniałe i niezapomniane przeżycia. Niektóre z nich chcielibyśmy z pewnością powtórzyć.

Zespół Szkół nr 3 im. Tadeusza Kościuszki to miejsce, w którym nie można się nudzić.